בעלי מוגבלויות משתמשים באתרי אינטרנט, יישומים ותוכנות מחשב בהיקף גבוה ובשיעור שווה ערך לזה של כלל האוכלוסייה. אף על פי כן, רבים מבין אתרי האינטרנט לא מותאמים לצרכים ולדרישות של בעלי מוגבלויות. זה יכול לבוא לידי ביטוי בקושי לגלוש באתר, לשמוע את הסאונד או לקרוא את הטקסט. במקביל, אותם קשיים גם מתבטאים בחוסר יכולת של בעלי מוגבלויות לבצע פעולות בתוך האתר או אפילו לאשר את התקנון או את עצם מסירת המידע.
מה לא ידעת על הנגשת אתרים לבעלי מוגבלויות?

החשיבות של הנגשה מסודרת

הנוכחות של בעלי מוגבלויות במרחב המקוון מעלה על סדר היום הציבורי את הנושא של הנגשה מסודרת. ככל שהתלות באתרי אינטרנט, יישומים ותוכנות מחשב הולכת וגדלה, כך בולט גם הצורך בהתאמת שירותים מן הסוג הזה עבור בעלי מוגבלויות. מובן שמטבע הדברים צריך לבחון כל מקרה לגופו – ולזכור שאתר אינטרנט קטן לא אמור לעבור את אותה התאמה שעובר אתר גדול של שירות ציבורי, אך בסופו של דבר העיקרון זהה: בעלי מוגבלויות זקוקים להנגשה ועלינו כחברה לעודד אותה.

כל ההיבטים של אתרים נגישים

מי שרוצה להיכנס לעובי הקורה ולהבין לעומק את החשיבות של הנגשה מסודרת עבור בעלי מוגבלויות חייב להכיר את האופן שבו בונים אתרים נגישים. הטעות הנפוצה היא להתייחס רק לשכבה העליונה של ההנגשה, בעוד בפועל הדרישה המקורית והבסיסית ביותר היא להנגיש את התשתית. כאן מדובר על הנגשה שהיא ברמת התכנות של האתר או היישום ולעיתים גם באופן שמתרחש מאחורי הקלעים.

מה כוללת הנגשת תכנים?

השכבה הבאה וזו שגם מוכרת יותר לגולשים ובעלי מוגבלויות היא זו שכוללת הנגשה של תכנים ומסמכים. בתוך אתרים נגישים יכולים גם בעלי מוגבלויות לקרוא את כל הכתבות באתר, לראות את כל התמונות ולצפות בכל הסרטונים. אין צורך להבין את ההיבט הטכני ואת האופן שבו זה נעשה, אלא רק להכיר בחשיבות העניין. במילים אחרות, הנגשה הופכת את אתר האינטרנט או האפליקציה לכלי שבו בעלי מוגבלויות יכולים להשתמש. ללא הנגשה כזו האתרים, האפליקציות, התמונות, הסרטונים והמסמכים כולם עלולים להפוך לשקופים וחסרי תועלת.

הייחודיות של הנגשת מסמכים

שכבה נוספת ולא חשובה פחות בתהליך שבו הופכים אתר אינטרנט רגיל לנגיש כוללת את עניין המסמכים. היות וכמעט בכל אתרי האינטרנט יש סוגים שונים של מסמכים דוגמת PDF או כמובן WORD, נדרשת עבורם הנגשה ספציפית. בהמשך, הנגשת המסמכים היא זו שמאפשרת לבעלי מוגבלויות להוריד סרטונים וקבצים או לפתוח אותם ישירות דרך האתר או האפליקציה. זה נראה מובן מאליו למי שאינו בעל מוגבלות, אך משמעותי לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים.

מטרתה של הצהרת נגישות

היבט אחר שאליו רוב בעלי המוגבלויות לא מודעים בהקשר של הנגשה קובע שכל מי שמספק שירות ציבורי צריך על פי חוק לפרסם הצהרת נגישות. בין היתר, מטרת הפרסום היא לאפשר לבעלי מוגבלויות לדעת מראש כיצד הם יכולים לקבל שירות נגיש או למי עליהם לפנות במידה והם זקוקים להתאמות. עוד כדאי להזכיר שהצהרת הנגישות עוזרת לא רק לגולשים מן השורה, אלא גם לאנשים שרוצים להגיש מועמדות לעבודה בארגון או לאזרחים שזקוקים לשירותיו.

הנגשה – בלי לפגוע באתר

בעלי אתרים, בוני אתרים ומפתחי אפליקציות מבינים כיום שהנגשה כשלעצמה לא אמורה לפגוע באתר. ההנגשה מתבצעת כאמור מאחורי הקלעים והיא מקבלת ביטוי מסוים גם בשכבות שחשופות עבור הלקוח, אך היא לא באה על חשבון דברים אחרים. את ההנגשה ניתן לשלב בכל סוגי אתרי האינטרנט ובצורה יעילה ונוחה גם בלי לפגוע בגולשים שאין להם מוגבלויות מיוחדות. זהו החידוש האמיתי של תקנות הנגישות ואליו צריך להתייחס כאשר שוקלים האם להתחיל את התהליך באתר ובאפליקציה.

כך משלבים הנגשה ועזרים

הדור הבא של הנגשת אתרים יתאפיין ככל הנראה בשימוש בעזרים. היות והחשיבות של הנגשה הולכת והופכת למובנת מאליה בקרב הציבור, כל שנותר הוא לשלב עזרים אפקטיביים. למעשה, כבר היום ניתן לראות מכשירים שעוזרים לאנשים עם מוגבלות בתנועת כף היד והזרוע, בישיבה מול המסך או בחיישנים לעיוורים וחירשים. זו עדות אחת מבין רבות לשיתוף הפעולה בין חומרה ותוכנה ולאופן שבו ניתן לתת מענה לצרכי בעלי המוגבלויות.