דרישות הנגשת אתרים כפי שהן מיושמות בישראל ובמדינות מערביות נוספות ברחבי העולם מחולקות לרמות. ההבדל העיקרי הוא בין רמת A, AA ו-AAA ולכל כל סוגי האתרים נדרשים לעמוד ברמה הגבוהה ביותר. למעשה, המטרה של חלוקה לרמות היא להקל על בעלי אתרים ולהגדיל את הסיכוי לבניית אתרים נגישים. כמו כן, בעזרת קביעת רמות הנגשה שונות ניתן לעודד בעלי אתרים ברמה A למשל לעבור לרמה AA ולאחר מכן לרמה AAA.
הנגשת אתר תקן A - AA - AAA

מאפייני רמת הנגשה A

אי אפשר להכיר את ההבדלים בין הנגשת אתר בתקן AA/AAA בלי להתחיל מהבסיס. הבסיס הוא ברמה A, שבו הדגש העיקרי בא לידי ביטוי בהקצאת חלופה טקסטואלית לתוכן שאינו טקסט. בעזרת חלופה טקסטואלית ניתן לעזור לבעלי מוגבלויות עם לקויות ראייה ולכל מי שחווה קשיים טכניים בתפעול אתרי אינטרנט. לשם השוואה, הנחיות אחרות של רמת הנגשה A קובעות שיש צורך בתגיות לתמונות, בחלופה שמיעתית למבחן CAPTCHA שמטרתו להבטיח שהתשובה אינה מופקת באמצעות מחשב ובעזרה בהזנת קלט.

כך ניתן לזהות את רמת AA

רמה AA להנגשת אתרי אינטרנט כוללת בתוכה את כל המאפיינים של רמה A. עליהם היא מוסיפה את הצורך ביצירת חלופה למדיה בשידור חי, וידאו או אודיו, את החובה להוסיף כתוביות לשידור חי ואת הצורך בתיאורי אירוע או תיאור בשמע של אירועים וקטעי וידאו שמוקלטים מראש עם כתוביות. כמו כן, רמה AA של הנגשת אתרים מחייבת מתן עזרה לגולש בהזנת קלט והצעות לתיקון השגיאה לאחר הזנות באופן שיהיה גם הוא נגיש.

החשיבות של עיצוב ושימוש בתמונות

רמה AA של הנגשת אתרי אינטרנט מוכיחה את החשיבות שמייחסים בנציבות השוויון לאנשים עם מוגבלויות לכל הנושא של עיצוב ושימוש בתמונות. זו רמת הנגשה שמחייבת לפחות שתי אפשרויות לגישה לכל תוכן באתר, היא דורשת שמיקום האלמנטים שחוזרים על עצם יהיה קבוע והיא מחייבת אספקת אפשרות חלופית בסרטונים או קטעי וידאו. יתרה על כך, תקן AA בהנגשת אתרים מחייב גמישות בהצגת התוכן ללא אובדן מידע, אפשרות לשינוי גודל טקסט עד 200% ללא אמצעי עזר חיצוניים ועיצוב ברור וקריא.

איסורים של רמה AA

ברמת AA שחלה על אתרים נגישים אין להשתמש בתמונות של טקסט וחייבים לעצב את התוכן עם כותרות ותוויות שמתארות אותו. איסורים אחרים קובעים יחס ניגוד של הטקסט והרקע ברמה של 5:1 ואפשרות לאיתור עמוד באתר בכמה דרכים שונות. מבחינת מה שקורה מאחורי הקלעים, ברמת הנגשה AA יש צורך ברישום בקוד על שינוי השפה בחלקים שונים של הדף.

רמה AAA – השיא של הנגשת אתרים

אתרים נגישים ברמה AAA מיועדים הלכה למעשה לכל ציבור בעלי המוגבלויות ומי שעבורו אומצה חובת הנגישות. מלבד העובדה שרמה AAA כוללת את המאפיינים של רמה A ורמה AA, היא מוסיפה את הדרישה לחלופה לכל מדיה וידאו או אודיו, את האיסור להשתמש בקטעי אודיו כרקע אמנותי ואת ההנחיה להקפיד על יחס ניגוד של הטקסט והרקע ברמת 7:1.

מה הקשר בין רמת AAA לבין בעיות שמיעה?

ברמה AAA יש לצרף תיאורים מורחבים בשמע לכל קטעי הווידאו, לתת חלופה טקסטואלית לכל אודיו שמשודר בחי ולשמור על הבדל של 20 דציבלים בין קולות הרקע לבין דיבור ישיר אל המאזין. בכך למעשה מרחיבה רמת AAA את הפנייה לציבור בעלי לקויות השמיעה ולא רק הראייה, כפי שעולה מרמות A ו-AA.

על מי חלים כללי הנגשת אתרים?

אתרים נגישים מרמה A ועד AAA הם באחריות הבעלים אך יש צורך בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים. אותו שיתוף פעולה קובע לא רק האם האתר יעמוד בדרישות הבסיסיות של משרד המשפטים ונציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אלא גם באיזה רמת נגישות יהיה מדובר. לפיכך, הכללים חלים בעת ובעונה אחת על מפתחים, מעצבים ועורכי תוכן. כולם לוקחים חלק בהתאמת האתר לתקן המבוקש ובעמידה בדרישות החוק. רוצה להנגיש את האתר שלך? אצלנו לקבל שירותי הנגשה מלאים לאתר ו/או להירשם ולהתקין באתר תוסף נגישות iAccessibility‏ שיספק לאתר כלי נגישות בסיסיים תחילה, לפחות. רוצה להתקין תוסף? לחץ כאן