תוסף, או באנגלית Plug in, יכול לשמש כתכנית עזר עבור אתרי אינטרנט ולהשתלב בדפדפנים, אפליקציות, תוכנות ועוד. בהקשר של הנגשת אתרים, התוסף מרחיב את אפשרויות השימוש בתוכנת הבסיס ומסייע לביצוע מספר פעולות בעלות מכנה משותף רחב. היכרות עם המכנה המשותף ועם מאפייני התוסף חשובה לפיכך עבור בעלי אתרי אינטרנט שרוצים לעמוד בהוראות החוק ולהימנע מסנקציות, קנסות ועונשים.
מהו תוסף נגישות

מאפיינים מרכזיים של תוסף הנגשת אתר

תוסף הנגשה ייעודי מעניק לאתר תכונות מערכת ייחודיות ומאפשרות לו לעמוד בחובת הנגישות. מטרת התוסף היא לספק יישומי נגישות פרקטיים בתהליך התקנה קל, מהיר, מיידי ומאובטח. בעזרת התוסף אפשר להגדיל את תאימות האתר לדרישות החדשות ולהרחיב את קהל היעד. כמו כן, התוסף מתעדכן בצורה אוטומטית לפי הדרישות והשינויים בחוק והוא עומד בסטנדרטים מחמירים מבחינת בקרת איכות.

פעולות טכניות שמבוצעות על ידי התוסף

תוסף ייעודי מאפשר לבעלי אתרים נגישים ליהנות מפעולות טכניות שמבוצעות מאחורי הקלעים, באופן אוטומטי וללא צורך במגע יד אדם. התוסף מאפשר הגדלת טקסטים ובעזרתו ניתן להפוך את התוכן שבאתר לקריא עבור בעלי מוגבלויות וקשיי קריאה, אך הוא גם מאפשר הפעלת מצבי ניגודיות לנוחות קריאה. בעזרת התוסף ניתן לאפשר לגולשים לעבור ממצבי ניגודיות כהה, בהירה או שחור ולבן ולהפעיל פונט קריא. השימוש בפונט קריא מתאים לאתרים עם פונטים מעוצבים שקשים לקריאה ולכל מי שרוצה להעניק לגולשים לו חווית גלישה אופטימאלית.

כך משפיע התוסף על האתר שלך

לא כל בעלי ומפתחי אתרי אינטרנט מבינים עד הסוף את היתרונות של התוסף. תוסף נגישות אחראי למשל על הדגשת קישורים עם קו תחתי ובכך הוא מסייע עבור קשישים שמתקשים בהפעלת אתרי אינטרנט, בעלי מוגבלות מוחית ונמנעים שאינם מכירים את השפה. חוץ מזה, הוא מאפשר הדגשת רכיבים בפוקוס באמצעות מסגרת וכך מסייע לניווט במקלדת. לצד אלו, כדאי להזכיר שלאחר התקנת התוסף מצטרף כפתור לקפיצה או דילוג לתוכן הראשי בדף.

התאמה אוניברסלית של התוסף

יתרון לא חשוב פחות של תוסף נגישות שמתעדכן מעת לעת באופן אוטומטי וללא צורך בהתערבות ידנית הוא עבודה אוניברסלית. במילים אחרות, התוסף עובד בצורה זהה, אחידה ויעילה על כל אתר וללא תלות במערכת שבה הוא בנוי. המשמעות היא שניתן לצרף את התוסף גם לאתרים שלא בנויים על מערכות קוד פתוח כמו וורדפרס וגם לאתרים אחרים.

שלבים בהנגשת האתר

בעלי אתרי אינטרנט שמשתמשים בתוסף ייעודי לא צריכים לדאוג בכל הנוגע להיבט הפרקטי או הטכני. בשלב הראשון עליהם רק לבצע רישום טרם התקנת התוסף, להטמיע את שורת הקוד במקום הרלוונטי ולוודא שרכיב ההנגשה פעיל ומוכן לשרת את הגולשים. בשלב השני הם יכולים להחליט האם להוסיף הצהרת נגישות ולפרט בה על השינויים הקיימים. עם זאת, חשוב לציין שהתקנת התוסף אינה מהווה אלטרנטיבה לביצוע התאמות נגישות בגוף האתר עצמו אלא רק מוסיפה עליהן, לכן בעל אתר אשר מבקש לבצע הנגשה מלאה לאתר ולא מחפש רק פתרון אשר מעניק התוסף, עליו לפנות לגורם מקצועי המתמחה בכך. חשוב לדעת! אתר iAccessibility מציע פתרונות מלאים של הנגשה ולא רק את תוסף הנגישות, הנכם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת יעוץ והכוונה: support@iaccessibility.co.il

טיפים לשימוש בתוסף נגישות

תוסף ייעודי שמאפשר הנגשת אתר עם כלי הנגישות הבסיסיים, הוא פתרון יעיל ומשתלם. אף על פי שכאמור מדובר בכלי שאינו נותן מענה אוטומטי מלא ולרוב נדרשת השלמת הנגשה אנושית על ידי מפתחים, תכניתנים ועורכי תוכן. למעשה, בזכות התוסף הזה אפשר להנגיש גם אתרי אינטרנט ותוכנות שלא כפופים להנחיות ותקנות החוק. הטיפ היחיד בהקשר הזה הוא לבדוק האם פתרון התוסף ובלבד מכסה את צרכי האתר שלכם ועונה על כל הדרישות, היות ולכל אתר רמת נגישות שונה והצרכים בהתאם.

למה כדאי לבחור תוסף שמתעדכן באופן אוטומטי?

תוסף נגישות שמוטמע בתוך אתרי אינטרנט חשוף לתקלות ובעיות אבטחה אלא אם הוא מתעדכן באופן אוטומטי. במסגרת עדכון אוטומטי של התוסף ניתן לוודא שהוא עומד בסטנדרטים מחמירים של בקרת איכות ושאין גורמים עוינים שמנצלים אותו כאמצעי לפרוץ לאתר. מעבר לכך, סיכוני האבטחה משותפים לכל סוגי האתרים ובעיקר לכאלה שמציעים שירות ציבורי. אתרי עיריות מקומיות, גופים ציבוריים וגופים ללא כוונות רווח נתונים לסיכון בדיוק כמו אתרים עסקיים והם זקוקים לתוסף עדכני ובטוח. זו אחת הסיבות, לבחור פתרון בתשלום שלו "אבא ואמא" ולא ללכת לפתרונות בחינם, בהם אין למי לפנות, לרוב.

אנו מעמידים לרשותך את תוסף נגישות iAccessibility‏ שכבר עובד במאות אתרים, מתאים לכל פלטפורמה ומתעדכן באופן אוטומטי. בין אם תרצה את התוסף ובלבד ובין אם נדרשת הנגשה מלאה לאתרך, אנו מחכים כבר עכשיו לפנייתך: support@iaccessibility.co.il