תוסף נגישות מיועד להנגשת סוגים שונים של אתרי אינטרנט באופן מהיר ויעיל. כמו כל תוסף אחר, גם תוסף מן הסוג הזה מהווה למעשה תכנית עזר שיכולה לפעול בצירוף תכנית בסיס מורכבת וגדולה יותר. המשמעות היא שבמקום לבצע הנגשה על כל האתר ולשנות את הקוד, האפיון והפיתוח, ניתן לכאורה להטמיע תוסף חינמי ולהשיג את ההתאמות הנדרשות בלי לשאת בהוצאות. בפועל, תוסף נגישות חינמי הוא דוגמה מצוינת לכך שמה שזול עולה ביוקר.
תוסף נגישות חינמי עלול לעלות לך ביוקר

התוסף הוא רק ההתחלה

הסיבה העיקרית לכך שתוסף נגישות חינמי עלול לעלות לך ביוקר הוא שמבחינה חוקית, התוסף הוא רק חלק מכלל הפעולות שיש לבצע לצורך ביצוע הנגשה מלאה באתר. במילים אחרות, אף תוסף חינמי לא הופך את אתר האינטרנט שלך לנגיש. יש צורך בהשלמת שירות של הנגשת אתר מלאה וזה בדרך כלל עולה כסף. לפיכך, חברה שמציעה תוסף נגישות חינמי בלי להציע שירות מלא של הנגשת אתר פשוט מבזבזת לך את הזמן – ומעמידה אותך בפני סיכון.

כל המוסיף גורע

מקרה אחר שבו תוסף נגישות חינמי עלול לעלות ביוקר מתרחש כאשר החברה שמפתחת אותו לא עומדת בסטנדרטים הנדרשים מבחינת בקרת איכות. התוסף מאפשר למפתחי צד ג' להוסיף תכולות חדשות לתוכנה או לאתר שלך בלי להעמיס על בית תוכנת הבסיס, אך כל טעות שלהן משפיעה ישירות על התוצר. תוסף נגישות שלא עולה כסף גם לרוב אינו מתוחזק ברמה הנדרשת (אלא אם בעלי התוסף נהנים מ"תמורה אחרת", במקום התשלום) ולכן הוא מסכן אותך, את השותפים העסקיים שלך, את העובדים ואת הלקוחות. במקרים כאלה, כל המוסיף גורע והתוסף עלול להיות אסון תדמית וכלכלי.

מה תפקידו של התוסף?

יש כמה דברים שצריך לזכור לגבי תפקידו המקורי של התוסף לפני שמחליטים איך ואיפה להשתמש בו. קודם כל, מטרת התוסף היא להציע תמיכה למיליוני גולשים בעלי מוגבלויות ולהגדיל את ההכנסות עבורך. בשביל להשיג את המטרה הזו אמור התוסף להיות עדכני ומאובטח, אך לא ניתן לעשות זאת ללא הוצאות. זו הסיבה בגללה תוסף חינמי לא שווה את הזמן שלך וגורם יותר נזק מתועלת. מעבר לכך, תוסף חינמי קרוב לוודאי לא עובר תחזוקה או לא מקבל את התחזוקה המקיפה הנדרשת למוצר רגיש ופעיל. תוסף שלא מתעדכן לפי הוראות החוק, מגביר את הסיכון לאתר ולתוכנה.

על הקשר בין התוסף ומנועי חיפוש

סיבה נוספת להשתמש בתוסף נגישות איכותי קשורה לשיטת הפעולה של מנועי החיפוש. נכון להיום, מנועי החיפוש מעדיפים באופן מובהק אתרים נגישים. הנגשת אתרים עוזרת לקידום אורגני במנועי חיפוש ומקבלת ביטוי גם אצל חלק מהרשתות החברתיות. הבעיה היא שבעקבות השימוש בתוסף חינמי ולא איכותי / לא מתוחזק / לא מתעדכן, עלולים מנועי החיפוש דווקא להוריד את הדירוג של האתר. במקרים כאלה מנועי החיפוש מזהים שמדובר בתוסף שמסכן את האתר והגולשים ולכן הדירוג האורגני יהיה הראשון להיפגע.

האם התוסף בכלל מתאים לאתר שלך?

התאמת האתר לצרכים של בעלי מוגבלויות היא חלק בלתי נפרד מהתפקיד של הבעלים, המפתחים והמתכנתים. עם זאת, לא כל תוסף נגישות חינמי מתאים לכל אתר אינטרנט. חשוב מאוד שהתוסף יתאים למאפייני הפלטפורמה שבה משתמשים ושיהיה בו ביטוי להבדלים בין מערכות בניית אתרים כגון וורדפרס, וויקס או כרום. במידה ומעוניינים להשתמש בתוסף על גבי הדפדפן, יש לוודא שהוא מתאים לצרכים השונים של כרום לעומת פיירפוקס, אדג' וכן הלאה.

אין סיבה להשתמש בתוסף חינמי

כפי שאפשר להבין, אין סיבה אמיתית להשתמש בתוסף חינמי ואין סיכוי לקבל מתנות בלי לשלם. התוסף אמור להתאים לצרכים של הנגשת אתרים וסביר להניח שמי שהקים אותו ומתפעל אותו משלם על כך כסף. כל עוד בעלי אתרי אינטרנט לא משלמים על התוסף, אין להם את הפריבילגיה לדרוש שהוא יעבוד ברמה גבוהה. מכל הסיבות האלה לא משתלם להתקין תוסף חינמי ועדיף לבחור במודל אחר.

כחלק מראיית העולם שלנו, המעמידה בקדמת הבמה את הצורך לעמוד בדרישות החוק ואת השאיפה ליצור מחויבות גם כלפי גולשים בעלי מוגבלויות, אנו מעמידים לרשותך את שירותי הנגשת האתר ואת תוסף הנגישות iAccessibility‏, אותו ניתן להתקין במהירות ולעשות זאת בעלות סמלית בלבד – אז באמת שאין לך עוד סיבה לחכות – נציגינו מחכים לפנייתך!